GPS Tracker Accessories RFID card Reader For Driver ID Identify RFID125K
GZ TOPSHINE TECHNOLOGY LIMITED
Contact Now
Brand Name : TOPSHINE
Model Number : RFID125K
Certification : CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1pcs
Price : 1~10usd/pcs
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 1000pcs/month
Delivery Time : 2-7 works day
Contact Now
Support
EM4100, EM4200, TK4100, T5577, EM4305
Operating System
Windows98, XP7, LIUNX, Android
Frequency
125Khz
Reading Distance
0-80mm
Interface
RS232
Size
50MM×50MM×2MM
Weight
100G
Operating Humidity
-20 ℃~85℃
Operating Temperature
5%~95%
Power Supply
5V
Display
Two LED indicators (Red For Mains ,Green For Status )
Remark
With Buzzer
Read ID Numbers
10 Numbers (18 numbers is optional)
Quick Details
Place of Origin:
Guangdong, China
Brand Name:
TOPSHINE
Model Number:
RFID125K
Material:
Plastic
Size:
50mm x 50mm x 20mm
Operating frequency:
125Khz
Communication speed:
106Kbit/s
Baud rate:
9600Kbit/s
Power supply:
DC 5V (± 5%)
Operating Distance:
1-10cm
Interface:
RS232
Operating temperature:
-10c ~ + 70c
Supported RFID card:
TK4100/EM4100/EM4200/EM4305/T5577
RFID125K Reader is high performance plug-n-play reader. It is a desktop reader that is capable of reading both 125 kHz proximity cards contactless cards , reader distance up to 80mm, it’s not only simple aspect, but also stable and reliable data. Widely used for RFID Radio Frequency Identification system and project, Such as Automated parking management system, Personal identification, Access controller, Production Access control, etc